LIST ŻELAZNY
List żelazny pozwala na uczestniczenie w sprawie karnej bez obawy, że zostanie się aresztowanym. Ma on jednak swoje ograniczenia
Kto i kiedy może starać się o list żelazny ?
O list żelazny może starać się tylko oskarżony lub podejrzany, który przebywa za granicą. Musi on złożyć oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy.
Gdzie składa się wniosek o wydanie listu żelaznego ?
Wniosek należy złożyć korespondencyjne albo za pośrednictwem adwokata we właściwym miejscowo Sądzie Okręgowym.
Od listu żelaznego w zasadzie nie ma opłat, ale Sąd może uzależnić wydanie listu żelaznego od złożenia poręczenia majątkowego (czyli zwykle kaucji pieniężnej). zażalenie.
Jakie obowiązki i prawa daje list żelazny ?
List żelazny zapewnia oskarżonemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania, jeżeli oskarżony:
- będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym - także na wezwanie prokuratora,
- nie będzie się wydalał bez pozwolenia sądu z obranego miejsca pobytu w kraju,
- nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne.
UWAGA ! W razie nie usprawiedliwionego niestawienia się oskarżonego na wezwanie lub naruszenia innych warunków listu żelaznego, właściwy miejscowo sąd okręgowy orzeka o odwołaniu listu żelaznego. W razie odwołania listu żelaznego traci się kaucję.
O czym należy pamiętać ?
Oprócz przestrzegania warunków listu żelaznego należy jeszcze pamiętać o jednej prozaicznej rzeczy. Przy przekraczaniu granicy Polski należy mieć przy sobie list żelazny (czyli po prostu odpis postanowienia sądu), a najlepiej powiadomić wcześniej służby graniczne o planowanej dacie swego powrotu. Inaczej można się narazić na niepotrzebne długotrwałe kontrole.